HungaroMet: 2025. április 17. 13:08
Kiadós csapadék a láthatáron
Az április eleje óta tartó szárazabb időszak után kiadós és országos csapadékra van kilátás. Az esőre nagyon nagy szükség is van, mert bár az őszi vetések gyökérzónájában kellő nedvesség áll rendelkezésre, a felszín közeli talajréteg, ahová a friss vetés kerül, sokfelé kiszáradt az elmúlt két hétben.
A múlt hét második felében jellemzően száraz időben volt részünk. Gyenge esők, záporok többfelé előfordultak, de 1 mm-t meghaladó mennyiség csak kevés helyen, főként a Felső-Tisza és a Szamos vidékén esett. Hétfőn este aztán délnyugat felől nedves léghullám érkezett fölénk, melyből kedd estig országszerte volt eső: többnyire 1 és 5 mm, de délnyugaton 5-10, míg északon 10-20 mm esett (1. ábra). A harminc napos csapadékösszeg az esős márciusnak köszönhetően hazánk nagyobb részén még pozitív eltérést mutat a sokéves átlaghoz képest, de északnyugaton és délkeleten a hiány a jellemző (2. ábra), a kilencven napos mennyiségben viszont jobbára elmaradás van, ami a Kisalföldön a 20-40 mm-t is eléri (3. ábra). A felső egy méteres talajréteg március végére a legtöbb helyen telítettség közeli állapotba került, azóta azonban a felszín közeli réteg sokat száradt. Kedden északon ez a réteg újra megázott (4. ábra), az ország nagyobb részén a legfölső száraz 5-15 cm alatt továbbra is bőséges nedvesség áll a növények rendelkezésére (5. ábra).
A hőmérséklet az áprilisnak megfelelően szeszélyesen, igen tág határok közt változott az elmúlt 6-8 nap során: csütörtökön-pénteken újabb sarkvidéki eredetű hideghullám érkezett térségünkbe, így pénteken reggelre főként keleten és délen csökkent fagypont alá a hőmérséklet, jellemzően -1, -3 Celsius fok közé (6. ábra). A hét végén aztán jelentős enyhülés kezdődött, megszűntek a fagyok és vasárnap már 19 és 23 fok közé melegedett a levegő. A délies áramlás szerdán már 23-27 fokos csúcsértékeket hozott (7. ábra).
Az 5 cm-en mért talajhőmérséklet jelenleg 12-15 fok között alakul.
Az őszi vetések tavaszi fejlődése a kedvező hőmérséklet és talajnedvesség hatására jól halad (8. ábra), a repce virágzik, a búza a szárbaindulás fenológiai fázisában jár.
A kukorica és napraforgó vetéséhez és korai fejlődéséhez a hőmérsékleti viszonyok már kedvezőek, a felszín közeli talajréteg azonban többfelé túl száraz. A folytatásban érkező, sokfelé kiadós csapadék és meleg idő kedvező lesz a már elvetett magok keléséhez és fejlődéséhez.
A kajszi (9. ábra) és a mandula országszerte elvirágzott, míg az őszibarack, a cseresznye, a meggy, a szilva és az alma (10. ábra) sokfelé most virágzik, melyre a meleg időjárás kedvező.
Az elmúlt héten hulló csapadék miatt csak rövid időszakokra volt nedves a növények levélének felülete, mely a gombás megbetegedések terjedésének szempontjából lényeges. Ezen a héten hétfőn és kedden már tartós levélnedvesség alakult ki (11. ábra), majd szerdán országszerte felszáradtak a levelek. A párás időszakok hossza is alacsonyan maradt a hét első két napjának kivételével.
A legfrissebb NDVI vegetációs index térképeink az április első felére vonatkozó állapotot mutatják. Az index értéke országszerte jelentősen növekszik. Az anomália térképen hazánk területén pozitív eltérés figyelhető meg, vagyis a sokéves átlagnál fejlettebb a növényzet, a szokásosnál jóval előrébb jár a tavaszi zöldülés (12. ábra).
A kukoricatermesztésben használatos 10 fokos bázishőmérséklettel április 1-től számolt hőösszeg jelenleg többnyire 35 és 55 foknap között alakul. Ez a tavalyi értéktől jelentősen elmarad, de a sokéves átlagnak nagyjából megfelel.
A folytatásban a meleg idő mellett csapadék is érkezik, marad ugyanis térségünkben a délnyugatias áramlás. Ma délutántól kezdődően, főleg éjszaka és pénteken várható országos csapadék: eső, záporok, zivatarok. A zivatarokat helyenként viharos szél, jég és rövid idő alatt nagyobb mennyiségű csapadék kísérheti. Tartós levélnedvesség csütörtökön és pénteken várható. Szombattól csökken a csapadékhajlam, nagyobb részt napos idő várható, majd a jövő héten keddtől alakulhatnak ki újra elszórtan záporok, zivatarok. Összességében a jövő hét közepéig területi átlagban 5 és 30 mm közötti csapadék valószínű nagy területi változékonyság mellett, a Duna-Tisza közén valószínű a nagyobb mennyiség. A talaj felszín közeli rétege így sokfelé átnedvesedik, nagyobb területen a mélyebb rétegekbe is juthat. Szombattól szikkad majd a talaj. A délies szelet gyakran, többfelé kísérik élénk, helyenként erős széllökések. A nappali hőmérséklet a csapadék hatására pénteken visszaesik, majd szombattól a jövő hét közepéig a napsütéses időben többnyire 20 és 25 fok közelében alakul, az éjszakák fagymentesek lesznek. A talaj hőmérséklete 15 fok körül alakul majd a fölső 10 cm-es rétegben.
A napi munkák tervezéséhez, a rövid távú döntéseknél érdemes a legfrissebb méréseket, és a folyamatosan frissülő előrejelzéseket figyelemmel kísérni a HungaroMet honlapján, mert ezen elemzésünkben csak vázlatosan írjuk le a várható időjárást. A tíz percenként frissülő radar adatok mellett az előrejelzések, valamint itt az agrometeorológiai oldalon a speciális elemeket tartalmazó, folyamatosan frissülő, meteorológiai elemenkénti bontásban csoportosított térképes előrejelzések sok hasznos és jelen szöveges elemzésnél frissebb információt adhatnak. Az időjárás aktuális és várható alakulásával kapcsolatban telefonos információs szolgáltatásunk (06 90 603421), és Meteora mobil alkalmazásunk is rendelkezésre áll.
A HungaroMet Magyar Meteorológiai Nonprofit Zrt. az agro.met.hu oldalán a mezőgazdasági termelést érintő időjárási és más természeti kockázatok kezeléséről szóló 2011. évi CLXVIII. törvény által előírt, mezőgazdasági káresemények termelői bejelentésének alapját képező információkat jelenít meg (agrárkár-enyhítés). A rendszer a HungaroMet mintegy 120 automata mérőállomásán, továbbá közel 500 csapadékmérő állomásán mért adatai alapján működik. Az aszály jogszabályban előírt feltételeinek megállapításához földfelszíni méréseink mellett a radaros csapadékmérést is felhasználjuk, amivel pontosabb képet kapunk a csapadékhullás területi eloszlásáról.
Készült: 2025. április 17.
1. ábra
10 napos csapadékösszeg 2025. április 16-ig (mm)
2. ábra
Az elmúlt 30 nap csapadékösszegének eltérése a sokéves átlagtól 2025. április 16-ig (mm)
3. ábra
Az elmúlt 90 nap csapadékösszegének eltérése a sokéves átlagtól 2025. április 16-ig (mm)
4. ábra
Talajnedvesség a talaj felső 20 centiméteres rétegében a növények számára hasznosítható vízmennyiség arányában 2025. április 15-én (%)
5. ábra
Talajnedvesség a talaj felső fél méteres rétegében a növények számára hasznosítható vízmennyiség arányában 2025. április 15-én (%)
6. ábra
Minimum hőmérsékletek 2025. április 11-én (Celsius fok)
7. ábra
Maximum hőmérsékletek 2025. április 16-án (Celsius fok)
8. ábra
Az NDVI műholdas vegetációs index éves menete a tenyészidőszak során őszi búza táblákon (8 véletlenszerűen kiválasztott tábla átlaga) a Duna-Tisza közének északi részén a Sentinel-2 műholdak mérései alapján egy jó és egy rossz termést adó évhez viszonyítva (a búza termésátlagánál a meghatározó hónapok az április, a május és a június)
9. ábra
Kajszi terméskezdemény Miskolc térségében 2025. április 17-én (fotó: Kovács Attila), sajnos a fagyok illetve a virágzás alatti gyakori eső hatására kialakult moníliás megbetegedés miatt kevés terméskezdeményt találni
10. ábra
Alma teljes virágzásban Miskolc térségében 2025. április 17-én (fotó: Kovács Attila)
11. ábra
Vizes levél időtartam lágyszárú növényekre a 2025. 04. 16. 8 órát megelőző 24 órában (óra)
12. ábra
NDVI anomália a 2025. március 30. és április 14. közötti időszakra (részletes magyarázat a szöveg vonatkozó részében)