2024. november 23. szombat
Elemzések, szöveges előrejelzések

HungaroMet: 2020. január 9. 11:46

A tél első fele gyengén alakul

A régi öregek szóhasználatában az „erős tél” kemény hideget, sok havat jelentett, míg a „gyenge” enyhe, hómentes időjárást. Lassan elérjük a téli évszak felét, az előrejelzésekkel kicsit már azon is túllátunk, így címbéli megállapításunk immár megállja helyét. Hiszen a következő napokban nagyobb csapadékra, jelentős lehűlésre vagy felmelegedésre nem számíthatunk.

Az ország egyes részei ebben a szezonban még nem láttak havat, összefüggő hóréteg csak északkeleten alakult ki néhány napra még december első napjaiban. Az ország döntő részén eddig -5 és -10 Celsius fok között alakult a leghidegebb reggel is, csak a fagyzugos, homokos talajú részeken volt -11 és -13 fok körüli fagy. Jelenlegi időjárásunk is beleillik abba tendenciába, miszerint a 2018-as év éves átlagban rekord meleget hozott, majd a 2019-es még ezt is fölülmúlta.

Január első napjai, főleg ennek a hétnek az első fele hozott kemény fagyokat, a derült, szélcsendes és hosszú éjszakákon erősen lehűlt a levegő (1. ábra). Napközben azonban csak a tartósan ködös napokon és területeken maradt fagypont alatt a hőmérséklet.
Alapvetően száraz idő uralkodott, a tíz napos csapadékösszeg a 2 mm-t is csak néhol éri el. Az elmúlt 90 nap során csak a Tiszántúl déli részén és a Felső-Tisza térségében maradt el az átlagtól a lehullott mennyiség, az ország döntő részén egyelőre nem hiányzik a csapadék (2. ábra).
A talaj fölső egy méteres rétege gyakorlatilag feltöltődött nedvességgel, csak a délkeleti országrészben mutatkozik nedvességhiány (3. ábra). A talaj főleg a keleti országrészben fagyott a fölső 5-10 cm-es rétegben.

A növényi kultúráknak jót tesz ez a mérsékelt hideg, ekkora fagyokat még hó nélkül is szépen elviselnek. A kártevők és kórokozók fogyatkozásának szempontjából is kedvező ez az átlagos körüli hideg, de jelentősebb ritkulásukhoz ennél keményebb fagyokra lenne szükség.

Az őszi vetésű kalászosok és a repce számára ideális, illetve a tényleges időjárási paraméterek (csapadék, talajnedvesség, hőmérséklet) összevetését mutatjuk be ezúttal a Kaposvár és Békéscsaba körüli területre vonatkozó agrogramokon* (4. és 5. ábra). Az őszi káposztarepce vetése és kelése körül aránylag kedvező volt az időjárás: megfelelő mennyiségű csapadék hullott a talaj-előkészítéshez, a keléshez, a növény kezdeti fejlődéséhez. Még az őszi árpa is talált elegendő nedvességet a keléshez. Az őszi búza vetéséhez azonban már sokfelé nem lehetett jó magágyat készíteni a rögös talajban, a vetés pedig porba történt. Október végén, november elején még éppen időben érkezett a kiadós eső a fejlődő növények számára, a hó végéig tartó csapadékos és enyhe időszak elegendő időt adott a kalászosok fejlődésére. Az ország döntő részén nagyjából kiegyenlítődtek a csapadékviszonyok az év végére: azaz a csapadékösszeg az ideális körül, sokfelé (így például Kaposváron is) kissé a fölött jár, a talaj pedig feltöltődött nedvességgel. Már csak a Tiszántúl, főleg annak déli fele van lemaradásban, ahogy ezt Békéscsabánál láthatjuk. Ez most problémát nem jelent, tavaszig van idő a nedvesség pótlódására. Az őszi búzára számított hőösszeg országszerte jóval az optimális érték fölött (helyenként már csaknem a duplájánál) jár az enyhe ősz és december hatására.

Az előttünk álló napokban drasztikus változás nem várható időjárásunkban. A jelenleg a közelünkben lévő frontok csak minimális csapadékot hoznak a folytatásban, azt is inkább csak a keleti országrészre. Szombaton elvonulnak a felhők, száraz levegő érkezik fölénk, a szél az ország nyugati és középső részén megerősödik, így a hét végén részben napos idő vár ránk. A jövő héten aztán a magasban történő újabb melegedés hatására egyre többfelé képződik tartós köd, így visszatér a borongós, csendes, eseménytelen idő. A hőmérsékletben nagy változás nem valószínű: a hét végén a többnyire fagyos éjszakákat viszonylag enyhe nappalok követik. Majd a jövő héten a borongós időben egészen lecsökken majd a napi hőingás.

Az aktuális munkák tervezéséhez, a rövid távú döntéseknél érdemes a legfrissebb méréseket, előrejelzéseket figyelemmel kísérni. A tíz percenként frissülő radar adatok mellett az előrejelzések, valamint itt az agrometeorológiai oldalon a speciális elemeket tartalmazó, folyamatosan frissülő, április 1-től kezdődően meteorológiai elemenkénti bontásban csoportosított térképes előrejelzések sok hasznos és jelen szöveges elemzésnél frissebb információt adhatnak. Az időjárás aktuális és várható alakulásával kapcsolatban telefonos információs szolgáltatásunk (06 90 603421), és Meteora mobil alkalmazásunk is rendelkezésre áll.

Az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) az agro.met.hu oldalán a mezőgazdasági termelést érintő időjárási és más természeti kockázatok kezeléséről szóló 2011. évi CLXVIII. törvény által előírt, mezőgazdasági káresemények termelői bejelentésének alapját képező információkat jelenít meg (agrárkár-enyhítés). A rendszer az OMSZ mintegy 120 automata mérőállomásán, továbbá közel 500 csapadékmérő állomásán mért adatai alapján működik. Az aszály jogszabályban előírt feltételeinek megállapításához földfelszíni méréseink mellett a radaros csapadékmérést is felhasználjuk, amivel pontosabb képet kapunk a csapadékhullás területi eloszlásáról.

Készült: 2020. január 9.


* Agrogram

Az őszi vetésű kalászosok számára ideális, illetve a tényleges időjárási paraméterek (csapadék, talajnedvesség, hőmérséklet) összevetése látható az agrogramnak elnevezett ábrán. A legfelső, a csapadékot ábrázoló grafikonon megjelenik a napi csapadék (bal oldali tengelyen), az időszak során összegzett és a növény számára optimális összegzett csapadék (jobb oldali tengelyen). Így jól látszik a két utóbbi érték közötti eltérés, ami a csapadékhiányt vagy -többletet mutatja. A talajnedvesség ábrán a növények számára felvehető hasznos vízkészlet százalékában vannak megadva az értékek. Szeptember és október hónapokban a talaj felső 20 cm-es rétegét, a későbbiekben a felső 50 cm-es rétegét ábrázoljuk. A már kritikusnak tekinthető 40%-os érték alatti időszakot pirossal emeljük ki. A hőmérséklet ábrán a napi hőmérsékleti szélsőértékek mellett a növény számára optimális napi középhőmérsékletet (bal oldali tengelyen), valamint a görgetett hőösszeget (2 Celsius fokos bázissal) és ennek optimális értékeit mutatjuk be (jobb oldali tengelyen).


1. ábra
Napi minimum hőmérsékletek 2020. január 7-én (Celsius fok)


2. ábra
Az elmúlt 90 nap csapadékösszegének eltérése a sokéves átlagtól 2020. január 8-ig (mm)


3. ábra
Talajnedvesség a növények számára hasznosítható vízkészlet százalékában
a talaj felső 1 méteres rétegében 2020. január 8-án (%)


4. ábra
Őszi vetésekre vonatkozó agrogram Kaposvár térségére 2020. január 8-ig
(részletes magyarázat a szövegben)


5. ábra
Őszi vetésekre vonatkozó agrogram Békéscsaba térségére 2020. január 8-ig
(részletes magyarázat a szövegben)