Légszennyezettség várható alakulása

Időjárás-előrejelzés a légszennyezettség várható alakulása szempontjából

(2025.02.21.-2025.02.26.)

Előrejelzés mára (02.21.):

Az ország nagyobb részén napos idő lesz, emellett a Tiszántúlon és az Északi-középhegység térségében gyenge, a középső országrészben mérsékelt, északnyugaton élénk délkeleti szél fúj. Ennek megfelelően a levegőminőség nyugaton lesz a legkedvezőbb, keleten, északkeleten változatlanul maradnak a magas PM10 értékek. A PM10 koncentrációjának napi átlaga ott helyenként megközelítheti, egy-egy nagyobb városban meg is haladhatja a riasztási küszöbértéket.

Következő három nap (02.22.-02.24.):

Szombaton marad a napsütés, de tovább élénkül a délkeleti szél, mely a Tiszántúl és az északi, északkeleti megyék kivételével élénk, északnyugaton helyenként erős lehet. A levegőminőség keleten, északkeleten legfeljebb csak kissé javulhat, másutt kedvezően alakul. Vasárnap, hétfőn több felhő és mérsékeltebb légmozgás valószínű. Hétfőn néhol kevés csapadék is előfordulhat. A légszennyezettség jelentősen nem változik, továbbra is keleten, északkeleten valószínű a szennyezettebb levegő. Ott a PM10 napi átlaga többfelé meghaladhatja az egészségügyi, valamint a tájékoztatási határértéket.

További két nap tendenciája (02.25.-02.26.):

Kedden, szerdán már határozottabban enyhülhet az idő, helyenként megélénkülhet a délkeleti szél. Az ország nagy részén várhatóan kedvezően alakul majd a légszennyezettség. Keleten, északkeleten is javulni látszik a levegőminőség, mely elsősorban az emelkedő hőmérsékletnek és a csökkenő intenzitású fűtésnek köszönhető.

HungaroMet Nonprofit Zrt.

2025.02.21 09:51

Híreink

Remény az ózonréteg helyreállására? Az elmúlt évek egyik legkisebb ózonlyuka zárult be

2024-ben az ózonlyuk mérete és záródási folyamata közelebb állt az 1979–2021 közötti átlaghoz, szemben az előző évek szokatlanul nagy és tartós értékeivel. A változás a Montreali Jegyzőkönyv hosszú távú hatékonyságát és az ózonréteg lassú helyreállását tükrözheti.

Copernicus Polar Roadmap: A C3S és a CAMS adatai támogatják az arktikus politikai döntéshozatalt

A Copernicus Polar Roadmap 2024 szeptemberi indítása új eszközöket és szolgáltatásokat kínál az Északi- és Déli-sarkvidékek gyorsan változó környezeti helyzetének megfigyelésére és megértésére. A C3S és CAMS kulcsszerepet játszanak ebben, biztosítva a szükséges adatokat a politikai döntéshozatal és a klímaváltozás elleni védekezés támogatásához.

CAMS – A légszennyezés nyomon követése és előrejelzése valós időben

A Copernicus Légkör Megfigyelő Szolgáltatás (CAMS) ingyenesen elérhető globális és európai légköri előrejelzéseket és vizualizációkat kínál, amelyek segítenek nyomon követni a levegő minőségét, aeroszolok és szennyező anyagok koncentrációját. Az adatok és diagramok széleskörűen használhatók kutatók, döntéshozók és a közvélemény számára a légszennyezési események elemzésére és előrejelzésére.

A CAMS közzétette az európai levegőminőségről szóló 2023. évi időközi értékelő jelentését (IAR)

A CAMS 2023-as időközi értékelő jelentése részletesen bemutatja az európai levegőminőséget, kiemelve a rekord hőséget és annak hatását, például az ózonszennyezésre és a PM-túllépésekre. A jelentés hangsúlyozza a porviharok, különösen a Szahara sivatagból származó por szerepét is a levegőszennyezésben.