Időjárási Napijelentésről
Az Időjárási Napijelentés az Országos Meteorológiai Szolgálat hivatalos kiadványa, melynek célja, hogy képet adjon Magyarország előző napi időjárásáról, ugyanakkor a benne szereplő adatok csak elsődleges ellenőrzésen estek át, ezért hivatalos igazolásban nem használhatók.
Az első oldali szöveges jelentésben Európa és Magyarország időjárási helyzetről olvashatunk. Ugyanitt a rövid és középtávú előrejelzés mellett megtalálható az 1871 óta - az adott napon - Budapesten mért legmagasabb és legalacsonyabb hőmérsékletek, illetve a sokévi átlag, és az attól való eltérés. A belső oldalakon Magyarország meteorológiai állomásain mért, illetve észlelt hőmérséklet, csapadék, szél, napfénytartam, stb. adatok láthatók. Az egész Európát magában foglaló fronttérkép a negyedik oldalon tekinthető meg.
A régi korok meteorológusai is hasonló módon mutatták be a napi időjárási helyzetképet. Kezdetekben, a XIX. század végén a Magyar Királyi Országos Meteorológiai és Földmágnesességi Központi Intézet Időjárási sürgöny-jelentést adott ki, mely az akkori Magyarország területére vonatkozóan tartalmazott adatokat. Az elmúlt több mint 100 év során többször változott a Napijelentés formája, a benne feltüntetett meteorológiai elemek és állomások száma.

Az Országos Meteorológiai Szolgálat szakkönyvtárában megtekinthető és kutatható az Időjárási Napijelentés, melynek első – fennmaradt – példányát 1893. július 1-én adták ki és jelenlegi formáját 2012-ban nyerte el.
A kiadvány digitalizált formában megtalálható a honlapon, 2005-től kezdődően.
2015. július 8-tól az Időjárási Napijelentés kiadványában a radiációs minimum adat helyett az automatikusan mért felszínközeli hőmérséklet minimuma adat szerepel. További részletek olvashatók az OMSZ hírekben.

HungaroMet Nonprofit Zrt.

2025. április 18. péntek

Az időjárási helyzet Európában

Kontinensünket hosszan átszeli egy hullámzó frontrendszer, ami Észak-Európától egészen a Földközi-tengerig lenyúlik. E mentén sokfelé fordul elő eső, zápor, zivatar, de nagyobb mennyiségű csapadékot Észak-Olaszországban, valamint a Kárpát-medence és attól délnyugatra eső területeken jelentenek. Az Alpokban jelentősebb, 20-30 cm-es friss hóréteg is kialakult. A front előterében az előző naphoz képest még magasabbra kúsztak a hőmérők, Közép-Európában többfelé 25 és 30 fok közé emelkedett a hőmérséklet, de a Kelet-európai-síkságon és Svédországban, Finnországban is 20 fok fölötti csúcsértékeket mérnek. Mindeközben a kontinens keleti részén egy nagy kiterjedésű anticiklon található, ott nyugodt, napos az idő, míg Nyugat-Európát egy ciklon éri el. A Kárpát-medencét ma még nedves, labilis levegő tölti ki, így többfelé számíthatunk záporra, zivatarra, majd hétvégén átmenetileg szárazabbra, naposabbra fordul az idő.

Magyarország időjárása

Csütörtökön délnyugat felől vastagabb felhőzet érkezett fölénk, és hazánk nyugati felén gyenge intenzitású eső is előfordult. Az északkeleti, keleti országrészben a változó felhőzet mellett hosszabb-rövidebb időre kisütött a nap. A délkeleti szél többfelé megélénkült, néhol megerősödött. A hőmérséklet csúcsértéke a borongós nyugaton 20 fok körül alakult, keletebbre viszont jóval melegebb volt. Idén először a 30 fokot is meghaladtuk, Mezőkovácsházán 30,6 fokot mértünk, ezzel pedig új országos napi melegrekord született. Éjszaka felhős volt az ég, és többfelé, több hullámban fordult elő eső, zápor, sőt főleg az ország középső harmadán intenzív zivatarok is kialakultak. A minimum-hőmérséklet 12 és 17 fok között alakult. Az elmúlt 24 órában mérőállomásainkon lehullott csapadék mennyisége csapadéknyom és 25 mm között változott.

Várható időjárás az ország területén szombat éjfélig:

Ma dél, délnyugat felől ugyan szakadozik a felhőzet, de ezzel együtt erőteljessé válik a gomolyfelhő-képződés, így többfelé, akár több hullámban számíthatunk esőre, záporra, zivatarra. Estefelé egyre nagyobb területen csökken a felhőzet és a csapadékhajlam, nagyrészt kiderül az ég. Hajnalra azonban többfelé párássá válhat a levegő, helyenként átmenetileg köd is képződhet. Szombaton általában sok napsütésre számíthatunk a kevés fátyolfelhőzet mellett, de főként a Dunántúlon erőteljes lehet a gomolyfelhő-képződés, ott időszakosan jobban összeállhatnak a gomolyok. Legfeljebb néhol fordulhat elő zápor. Napközben többfelé élénk lesz a délies szél, ma a zivatarok környezetében azonban erős, viharos széllökések is valószínűek.

A legalacsonyabb éjszaki hőmérsékletet 4 és 10 fok között alakul. A legmagasabb nappali hőmérséklet szombaton 18 és 23 fok között várható.

Távolabbi kilátások vasárnaptól szerdáig:

Vasárnap és hétfőn jellemzően sok napsütés várható a gomoly- és fátyolfelhők mellett, a hőmérséklet pedig továbbra is a sokévi átlag felett marad. Ekkor zápor, zivatar még csak hegységeinkben fordulhat elő. Kedden és szerdán erőteljessé válik a gomolyfelhő-képződés, előbbi nap elsősorban a Dunántúlon, szerdán már több helyen várható záporok, zivatarok kialakulása.

HungaroMet: 2025. április 18. 12:20 (10:20  UTC)  [pdhw]