A 2024/2025-ös tél – ahogy az ezt megelőző hét tél – melegebb lett a sokéves átlagnál. Kevésbé volt meleg, mint a tavalyi, amelyik a legmelegebbnek adódott 1901 óta. Az elmúlt évszak a 24. lett az éghajlati rangsorban. Országos átlagban 1,6 °C volt a háromhavi középhőmérséklet, mely 1,2 °C-kal haladta meg az 1991-2020-as normált. A december és a január külön-külön is melegebb volt a megszokottnál. Csapadék szempontjából országosan nagy hiányok jelentkeztek: a sokéves értéknek mindössze az 57%-a érkezett. Bár térbeli egyenletlenségek voltak, időbeli kevésbé: mindhárom hónapban nagyjából a megszokott mennyiség 60%-a hullott.
A standardizált csapadékindex (SPI) egyhavi értékeit mutatja be a 13. ábra, 2025. februárjában. Az ország legnagyobb része enyhén száraz, csak kisebb területen jelenik meg az enyhén nedves kategória: a déli határ mentén, illetve a Marcal és a Zala folyók térségében. Emellett kis területen a mérsékelten száraz kategória is feltűnik: a Külső-Somogyban és Sopron tágabb környezetében.
A 14. ábrán látható a háromhavi SPI, ami a teljes évszakot jellemzi aszályosság szempontjából. Ezen a térképen már szinte csak aszályos területeket találunk; mindössze elvétve, foltokban tűnik fel az enyhén nedves kategória: a Mecsekben és a Duna-Tisza közén. Az Alföld és a Dunántúl déli részei enyhén szárazak, míg hazánk többi része legalább mérsékelten száraz. A Balaton és a Tisza-tó tágabb környezete, a Nyírség, az Alpokalja és Pest vármegye pedig már nagyon száraz volt a télen. Nagyobb egybefüggő extrém száraz terület a Felső-Tisza-vidék, több kisebb ilyen terület pedig még a középhegységeinkben található.
Hosszabb időszakot bemutató standardizált csapadékindex az SPI6, aminek az eloszlását a 15. ábrán mutatjuk be. Ez egy fél év, azaz az ősz és a tél együttes összegzett csapadékmennyiségét veszi figyelembe. Mivel 2024 ősze a megszokottnál kissé csapadékosabbnak adódott, így tudta ellensúlyozni az őt követő tél szárazságát. A hat hónapot együtt vizsgálva elmondható, hogy az enyhén nedves és enyhén száraz kategória kb. fele-fele arányban foglalja el az országot. Csak a Mecsek és Bodrogköz kis részén jelenik meg a mérsékelten nedves kategória, illetve a Dunakanyartól északra egy kis terület adódott mérsékelten száraznak.
Az 1 éves időtartam alatt érkező csapadékmennyiség (SPI12) hatása a 16. ábrán látható. Ezen a térképen már alig jelenik meg nedves kategória: csak az enyhén nedves tűnik fel a Győr-medence, a Kemeneshát és a Bodrogköz térségében. Hazánk legnagyobb része enyhén száraznak számít ebben a 12 hónapban. Az Alföld középső és déli területei már mérsékelten szárazak, míg a Duna-Tisza-közén és a keleti határ mentén a nagyon száraz kategória is felbukkan. A Berettyó-Körös-vidék lett a legaszályosabb: extrém száraznak adódott egy év alatt.